CO OFERUJE WYSPA? cz.1 miejsca do wypoczynku i plażowania

 
 Poza swoją naturalnością, bujną roślinnością i niezapomnianymi widokami, Sao Miguel oferuje kąpiele w uwaga!-podgrzewanej wodzie. Taki efekt uzyskuje się poprzez lawę, która odbija się od dna wód oceanu. Istnieje kilka miejsc na wyspie, gdzie możemy skorzystać z tej dogodności. Malownicze zakątki  Sao Miguel kryją w sobie wiele pięknych akwenów i miejsc do plażowania. Zapraszam do lektury.
 
 
 
 
1. NATURALNE BASENY OCEANICZNE- są dla mnie całkowitą nowością. Sama ich lokalizacja robi ogromne wrażenie. Usytuowane są wśród zielonych wzgórz i klifów. Typowych plaż do wypoczynku nie ma, ale odpoczywa się na czarnych skałkach, które są wielokrotnie oblewane przez wysokie fale. Woda jest przejrzysta i niezwykle błękitna, przechodząca w odcienie turkusu. Takich basenów zapewne jest na wyspie wiele, ale wymienię te, które sama miałam szansę wypróbować. W zachodniej części Sao Miguel są dwa akweny: Ponta da Ferraria i Mosteiros. Najlepiej dojechać do nich samochodem, gdyż są nieco oddalone i schowane, choć droga jest bardzo kręta i górzysta. Jednak przyznam, że serpentyny i ciągła jazda ostro w dół czy w górę, to lada wyzwanie.
Ponta da Ferraria zrobiła na mnie największe wrażenie pod względem atrakcji, jaką oferuje. Rzeczywiście miejsc do rozłożenia ręcznika nie ma za wiele, ale to mi akurat nie przeszkadzało. Ważne było, to co się działo w wodzie. Schodząc po drabince do wody, od razu wyczuwało się ciepło wody. Basen ulokowany był wśród skał, a do ich brzegów przymocowano liny, aby móc się nimi asekurować podczas wielkich fal wpływających do akwenu. Wzburzony ocean i ogromne fale sprawiły, że zadziałała adrenalina. To było coś niesamowitego. Nie chciało się wychodzić z wody. Filmik znajdziecie na moim instagramie. Na terenie kąpieliska jest również zaplecze socjalne, restauracja i punkt widokowy.
 
 
Mosteiros jest malowniczo położoną miejscowością, niedaleko Ponta da Ferraria. Tam basen oferuje czyściutką, ciepłą wodę, ale jest o wiele mniejszy niż poprzedni. Jest to wręcz idealne miejsce na wypoczynek i spokój. Fale w nieskończoność obijają się o skały, a błękit wprost wycisza myśli.
 
Kolejną propozycją naturalnych basenów jest kąpielisko, tym razem na zachodzie wyspy, w okolicach miasta Nordeste, a mianowicie - oceaniczny basen  Foz da Ribeira do Guilherme. Otwarty cały rok, a wstęp jest bezpłatny. Akurat w przypadku tego akwenu lekko się zawiodłam, gdyż w październiku, czyli poza sezonem basen był zaniedbany, że nie chciało się do niego wchodzić. Małe niecki, napełniane przez fale słoną, lazurową wodą i to na tyle. Jego lokalizacja jest bardzo ciekawa, bo okalają go soczyście zielone klify, a dojazd stromo w dół był wielkim wyczynem. Zatem jeśli zdecydujecie się na kąpiel w naturalnych basenach  oceanicznych, to kierujcie się na wschód wyspy. Niewątpliwie ciekawą propozycją dla relaksu przy basenie będzie kąpielisko na południu wyspy, w mieście Lagoa tzw. Piscinas Municipais da Lagoa-Rosario. Wstęp  poza sezonem jest bezpłatny, w sezonie 2,20EUR. Są miejsca do leżenia i opalania, czy też zaplecze sanitarne, a sam akwen jest zadbany, czyściutki, woda ciepła i nie brakuje atrakcji z użyciem lin i fal. Na  jego terenie znajduje się także fitness klub z basenem i przepięknym widokiem na ocean.


 
Niedaleko Lagoa w miejscowości Caloura znajduje się kolejny basen tzw. Piscina Natural da Caloura. Wstęp jest bezpłatny. Akwen leży w naturalnej zatoce, woda jest spokojna ale też ciepła. Będąc w Caloura koniecznie zatrzymajcie się w Barze Caloura, w którym serwują (według opinii tubylców) najświeższe ryby na całej wyspie. Miejsce gastronomiczne wypróbowane i rzeczywiście - polecam!
 
 
Aby zakończyć temat basenów na wyspie chciałabym jeszcze wspomnieć, że w mieście Ribeira Grande znajduje się basen warty polecenia. Nie jest z podgrzewaną wodą, ale jest pięknie zlokalizowany. Przy oceanie, w pobliżu centrum leży kompleks z w/w akwenem z sanitarnym zapleczem, restauracją i mniejszą plażą.
 
 
 
2. GORĄCE ŹRÓDŁA - czyli jedne z największych atrakcji, które oferuje Sao Miguel. Jadąc na wschód do miasteczka o nazwie Furnas napotkacie wiele kąpielisk. Ciekawostką jest fakt, że Furnas położone jest w kraterze czynnego wulkanu. Tam też wykąpiecie się w termalnych basenach z gorącą siarkową wodą, nieustannie podgrzewaną przez lawę. Do wyboru są słynne miejsca: Parque Terra Nostra (wstęp 8EUR) oraz nieco mniejszy kompleks z kilkoma basenikami -Poca da Dona Beija (wstęp 3EUR). Są to idealne miejsca od relaksu, jeśli akurat traficie na małą ilość osób. Kolejną atrakcją miasteczka są tzw. Recinto das Caldeiras (wstęp 3 EUR), czyli dymiące i gorące szczeliny i źródła siarkowe. Opary widoczne są nawet z dalekiej odległości i odczuwalne przy wjeździe do Furnas. Nie sposób ich nie zauważyć. Tam się nie kąpiemy! Gorące źródła z siarkową wodą znajdują się także w rezerwacie przyrody - Caldeira Velha (Wstęp 4 EUR). Niestety pomimo tropikalnej aury, basenów jest mało i niestety są ciągle oblegane przez turystów, co całkowicie zniechęca do kąpieli w ścisku.
 
3. PLAŻE - kamieniste i piaszczyste, są ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Trochę paradoksalne się wydaje poszukiwanie plaż, będąc na wyspie otoczonej oceanem, ale wierzcie mi Azory są pod tym względem nieco inne. Jak widzicie, głównie słyną one z wyżej wymienionych wodnych atrakcji, ale plaże są również piękne. Za najlepszą na wyspie uważam - Praia do Areal de Santa Barbara. Znajduje się niedaleko miasta Ribeira Grande, w środkowo-północnej części wyspy. Słynie ze szkółki surfingowej, wysokich fal i ciemnego, błyszczącego piasku. Plaża posiada zaplecze sanitarne, miejsce do relaksu, z widokiem na ocean i szeroką linię brzegową. Warto dodać, że we wrześniu odbywają się na niej międzynarodowe zawody surfingowe Sata Azores Pro.
 
Uważane za jedne z najpiękniejszych, piaszczystych plaż są dwie, malutkie otoczone wysokimi klifami i zlokalizowane w okolicy Hotelu Caloura Resort. Kolejne dwie, tym razem uznawane za największe i najszersze na wyspie plaże znajdują się w niedalekiej odległości - w miasteczku Aqua de Alto. Jakby tego było mało z Vila Franca do Campo wypływają promy (bilet 4EUR w sezonie) na wysepkę o nazwie Ilheu de Vila. Ten kurort szczyci się ciekawym kształtem a przy tym jest rezerwatem przyrody. Ilheu de Vila powstała w wyniku podwodnej erupcji wulkanu, a wnętrze krateru zostało zalane przez wody oceanu, tworząc naturalną zatoczkę i kolejną atrakcję dla turystów. Ciekawostką jest fakt, że w miesiącu czerwcu odbywają się tam międzynarodowe zawody w skokach  z klifów do wody (Red Bull Cliff Diving World Series).
 

Popularne posty z tego bloga

DŁUŻSZY WEEKEND W TOSKANII NA TRASIE: BOLONIA-FLORENCJA-PIZA-LIVORNO

MALTA, GOZO I COMINO

KORFU, PAXOS & ANTIPAXOS

PREZENT IDEALNY DLA PODRÓŻNIKA

CO OFERUJE WYSPA? cz.2 jeziora, wodospady i punkty widokowe

ZACHODNIE WYBRZEŻE SYCYLII